Web Hosting Nedir? Ne İşe Yarar ?

12 Eylül 2022
Web Hosting Nedir? Ne İşe Yarar ?

Web Hosting Nedir?

Hosting hizmeti, bir web sitesinde yayınlanıp dünyanın her yerinden erişilmek istenilen yazı veya ürün sayfalarının, resimlerin videoların veta dokümanların internet kullanıcılarının erişebileceği bir sunucuda tutulmasıdır. Web Hosting barındırma hizmeti, web sitesinde yayınlanmak amacıyla istenen içeriğin yüklendiği ve web sitesinin depolama alanıdır.

Web Hosting kişiler veya firmalar tarafından kiralanan genellikle yıllık olarak ödemesi yapılan bir hizmettir. Web Hosting hizmetin birden fazla çeşidi vardır bu nedenle fiyatlarda ona göre firmalar arası çok fazla değişkenlik gösterebilir. Hosting hizmeti alırken daha çok dikkat edilen nokta aslında kullanılan disk olmasıdır bazı firmalarda SSD diskler kullanırken bazı firmalar ise okuma yazma hızı daha düşük ömrü daha uzun olan standart harddisk kullanırlar hosting alırken bu noktaya oldukça dikkat etmek gerekir.

Web Hosting satın almış olduğunuz alan adına (domain) DNS yoluyla bağlanır ve yayınlamak istediğiniz ürün ve içerikleri bu sayede yayınlamış olursunuz hosting hizmetini kullanırken bir hosting paneline sahip olursunuz kimi firmalar cPanel / WMM hosting yönetim paneli kullanırken kimi firmalar ise Plesk Panel, Direct Admin, Cyber vs gibi hosting yönetim panelleri kullanır bunların içinde en popüler olan yönetim paneli ise cPanel/WHM ‘dir.

Web Hosting Linux veya Windows sunucular üzerinden çalıştırılır. Linux kısmında genellikle PHP tabanlı uygulamalar yazılırken Windows kısmında ise daha çok tercih edilen ASP yazılımlar öne çıkar.

Web sitenizi yayınlamak için bir web tasarıma ihtiyaç duyarsınız bu konuda bilginiz yok ise profesyonel destek almanız süreçleri ve güvenliğinizi daha sağlıklı hale getirecektir.

Daha detaylı bilgi almak isterseniz bizlere yazabilirsiniz.

Benzer Yazılar